
Ta nejlepší pekingská kachna? Samozřejmě že ta v Pekingu..
Pekingská kachna. O ničem jiném jsem už poslední týden na jinu v Šen-Čenu ani nemluvila a kolikrát si ze mě už Athéna i dělala srandu (já samozřejmě ale s tou kachnou taky, že jo). Protože kdo by se z Prahy chtěl štrádovat do 11 hodin vzdáleného Pekingu, jen aby ochutnal tuhle slavnou specialitu skrývající se pod pojmem “ Beijing Roast Duck”. Tři roky zpátky jsem si tuhle “lahůdku” nechala v Pekingu ujít, a místo toho šla radši několikrát na hotpot.
Nejlepší pekingská kachna
Tentokrát jsem se ale rozhodla, že pekingská kachna prostě bude a to rovnou v jednom z nejvyhlášenějších pekingských podniků restaurací Quanjude a Bianyifang nacházejících se v centru Pekingu. Jak by řekl můj táta: “když už, tak už”. Celkem dvakrát jsme se do restaurace Quanjude Roast Duck musely vracet, jelikož jsme vždycky prošvihli naše číslo během čekací lhůty (která trvala skoro 2 hodiny, btw). Jo, další zajímavost co se pekingských restaurací týče – ve většině z nich, nebo alespoň těch lepších získáte pořadové číslo a čekáte. Podle mne to je i celkem dobrý marketingový tah, jelikož dav sedících lidí před podnikem zajisté zaujme kolemjdoucí. Nebo se jen já vždycky zastavuju a zkoumám, co tyhle magická místa nabízí? Zpátky ale ke kachně.

Shuman byla z kachny nadšená. No, a já samozřejmě taky 🙂

Jarní cibulka, třený česnek, cukr, hoisin omáčka a další dobroty..
Pekingská kachna v Pekingu – další splněný sen
Sedíme u stolu a společně se Shuman čekáme na to, až to vypukne. Taky jsme si rovnou objednaly celou kachnu (objednat si půlku se vážně nevyplatí, jděte do celé!) společně s tenkými palačinkami, čerstvou zeleninou a samozřejmě i typickou omáčkou hoisin, bez které by tohle gastro-porno nebylo vůbec ono… Jak se pekingská kachna servíruje? Na malé kousky nakrájené kousky kachního masa nakrájeného kuchařem před vašima očima se tu namáčejí v omáčce hoisin a následně se společně se zeleninou balí do již zmíněné placičky. Co mne ale zaujalo bylo to, že se tady maso a kůže podávají odděleně.
Od Shuman jsem tedy dostala přednášku o tom, jak se tradičně “tučná” chuť vypečené kachní kůže skvěle doplňuje s cukrem, který byl součástí i našeho setu s omáčkou. Upřímně jsem spíš fanouškem masa (i když ho teď tolik nejím, ale to je jedno) ale jestli si mám vybrat mezi pekingskou kachnou a její kůží, to druhé asi vynechám.

Pekingská kachna se servíruje společně se zeleninou a omáčkou hoisin. Kůže se pak servíruje zvlášť.

V Číně na salátech “frčí” takovéhle smažené chipsíky. Tuším že to zelené byl čínský špěnát..
Recept na pekingskou kachnu? Každý má ten svůj..
Každý podnik v Pekingu má svoje “tajné zbraně” co se týče receptů na marinády a celkovou přípravu pekingské kachny. Není tak divu, že teď po celé Číně naleznete velké množství řetězců podávající právě tu svoji verzi. Jedno je ale jasné – pekingská kachna nemá moc dlouhý život. Když přijde jejich čas, jsou jim pouhé dva měsíce a mají něco kolem 5 kg. Následně si projdou očistou a pod kůži se jim napumpuje vzduch (to je proto, aby se podkožní tuk oddělil od masa a vy jste pak mohli jíst tu kůži s cukrem). Následně se kachna chvíli povaří, natře marinádou a následně odpočívá cca 24 hodin v průvanu, kde se připravuje na další a poslední krok. Tím je jak jinak než “uzení” v peci, kde se většinou topí ovocnými stromy, díky kterým pak pekingská kachna dostane svou charakteristickou vůni…
Kachna, která stála to za to?
Pakliže jste viděli moje videu z Pekingu tak už zajisté víte – byl to naprostý gastronomický zážitek, který jsme si skvěle užily. V restauraci Quanjude jsme také zakončily náš výlet do Pekingu a já si říkám, že to vlastně nemohlo skončit lépe.
Další gastronomický/gurmánský sen se tak stal skutečností…. (11:01)
Co bude následovat? A kam se vydám příště? O tom zase brzy…
vaše Lenny♡
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.