
Chrám Longxing Temple of Zhengding
Tak jo, Čínský Nový Rok 2019 je pomalu u konce a já sedím na letišti v Shijiazhuang, kam mne skoro nepustili díky tomu, že můj pas nebyl v systému. Naštěstí nedošlo k použití mojí příšerný čínštiny a všechno to za mne vyřídila moje Shuman, která byla v šoku ještě víc jak já. No nic. Každopádně bych se chtěla vrátit zpátky k tomu, o čem to celé dneska bude…
O tom, jak jsem měla možnost oslavit Nový Čínský rok 2019, který se nese ve znamení vepře ve společnosti takové normální čínské rodiny. Říkám záměrně normální, protože jsem poznala snad všechny babičky, dědečky, tetičky a bratrance. Taky jsem toho hodně ochutnala, odpočinula si a celkově nabrala síly na další měsíce, které mne tady v Číně ještě čekají…

Všechny babičky světa jsou úplně stejný. Neustále vás “krmí” a ptají se na to, jestli vám daná věc chutná 😀 V pravo pak tradiční hot pot.

Strejda Shuman nás vzal na jeden z tradičních čínských trhů a rovnou nám tam koupil i tuhle cukrovou hračku.

Cukrová pasta, kterou vám prodají na špejli je velmi populární druh zábavy už po staletí. Musím se ale přiznat, že mi s tím moc pracovat nešlo 😀
Zkouším, ochutnávám a testuju..
To, že mořské plody můžu už zajisté víte, a tak když jsem dostala šanci ochutnat další “zajímavé” plody, nebylo nad čím přemýšlet. Zkoušení nových věcí je aktuálně totiž to, v čem jedu úplně nejvíc a je jedno jestli to bylo jezení šneka, podílení se na přípravě asi tak 100 dim sum knedlíčků nebo ochutnávání čínských mandlí a ořechů.

Čínské mandle, nejlepší vanilkový “moon cake” a moje Shuman u slavnostně prostřeného stolu 🙂
Něco jako čínské Vánoce
Čínský Nový rok je pro Číňany něco jako naše Vánoce, a tak to také vypadá. Během oslav jsem tak byla součástí několika “hodovacích” sešlostí, kde jsem upřímně nevěděla co dřív ochutnat. Zároveň jsem také nechtěla vzbudit dojem, že jídlo je to proč jsem tady (chápeme se), a tak jsem si všechno pomalu vychutnávala a spíš se vžila do role hosta, kterému jsou jednotlivé pokrmy představovány a servírovány. Snad to nezní blbě, ale já fakt nevím jak to jinak popsat 🙂 Co jsem během oslav Nového Čínského roku ochutnala? Tady takový “malý” fotoreport.

Mořské plody, pečené maso a další dobroty. Prostě Čínský Nový Rok tak, jak má být.

Čínský Nový Rok a knedlíčky Dim Sum jsou nesmrtelná dvojka. Tady jsme jich udělali alespoň tak 100..

Číňani vědí, jak si užít život. Většina věcí je navíc i zdravá. Na fotce je první slavnostní oběd v restauraci.

Další hodování během Čínského Nového Roku probíhalo i doma. Nechybělo tradiční pečené vepřové maso a dim sum knedlíčky…

Oběd nebo večeře? Každopádně knedlíčky dim sum už asi nikdy vidět nechci 😀

Dim sum knedlíčky

Mořská okurka je v čínské medicíně známá jako skvělý antioxidant. Ochutnala jsem a nevím, asi to není nic pro mne..
Čínský Nový rok jak ho slaví taková normální čínská rodina
Shuman byla strašně hodná a na celou dobu mi “půjčila” její pokoj, kde jsem po večerech mohla sledovats svoje seriály (na který v Shenzhenu nemám vůbec čas) a celkově vypnout. Večer se totiž většina Číňanů během Nového Čínského roku kouká na speciální zábavné pořady a seriály plné tradičních šatů, zvratů (to prosím vám hádám podle hudby) a všeho dalšího. U toho pak ve většině případů louskají slunečnicová semínka, chroupají ořechy nebo se ládují ovocem či koláčky, zatímco u toho popijí právě uvařený čaj. Prostě pohoda jak má být a ono popravdě co by měl jiného taky člověk dělat, navíc když je venku pod nulou…

Pohodlný outfit, úsměv a odvaha ochutnat všechny ty nové věci. Na fotce Shuman a její setřenice.
Ohňostroje, tradiční trhy a chrámy
To, že probíhá Čínský Nový rok poznáte už na první pohled prostřednictvím všudypřítomné výzdoby a světel červené barvy. Alespoň tedy v ulicích města, protože na venkově to všechno dostává mnohem větší a tradičnější rozměr. Shuman a její rodiče mne tak vzali do nedalekého chrámu Longxing Temple of Zhengding, kde jsem si mimo soch Buddhů mohla projít i místní tradiční trhy nebo se vyfotit s gigantickým zlatým symbolem Čínského roku – zlatého prasete.

Prase jako letošní symbol Nového Čínského Roku 2019, Longxing Temple of Zhengding

Longxing Temple of Zhengding, jo a bylo -5 😀

Zátiší v Longxing Temple of Zhengding

Nejvíce tradičním materiálem v Číně je nepochybně dřevo.
Jak jsem zase plná sil
Čím jsem starší tím více si uvědomuju, jak moc je důležité být schopna si svůj život “vybalancovat” tak, abych pak v budoucnu nemusela litovat nevyužitých šancí a příležitostí. Úplně stejně jako když jsem přistávala ve dvě odpoledne na letišti v Shenzhenu, jela domů a večer v šest se vracela zase na večeři do města. Mohla jsem si jenom tak lehnout na postel, pustit film a chillovat – místo toho jsem si ale řekla, že proto tady v Číně přece nejsem. Jedna moje kamarádka K. mi loni v létě řekla jednu krásnou větu..
“spát budeš v hrobě”
.. a já si na ten moment vždycky vzpomenu. S úsměvem samozřejmě. Můj úplně první Čínský Nový rok s Číňany byl u konce a já se vracela zpátky do svého života aspirující milující chůvi, která “natajňačku” googluje jestli se Severní pól nachází na Antarktidě nebo v Arktidě.

Jak zapadnout mezi Číňany? Zkuste to třeba jako já …

Tajně doufám, že už brzy nastane chvíle, kdy za těmi nejdražšími nebudu muset neustále cestovat.
Zpátky ve hře, plná sil, plánů a také o něco blíž k cílové rovince. Během posledních měsíců bych se v Číně chtěla víc zaměřit na sebe a posunout se zase o něco dál – hlavně teda v té profesní a fitness sféře. No, uvidíme kam až se tohle všechno dostane… Snad daleko, jako tenhle post. Z Číny až na vaši obrazovku. Haha.
Držte mi palce,
Lenny
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.