
Pocit, jako bych právě přistávala do stavebnice postavené z kostek Lega – Shenzhen, můj domov na další půl roku ♥
Můj první týden v jako Au-pair Číně utekl tak rychle, jako bych nikdy nepředpokládala a já si tady na všechno snažím zvyknout. Au-pair v Číně. Kdyby mi toto řekl někdo pár let zpátky, asi bych se mu vysmála. No, a teď tu sedím u kulatého stolu, kde mám mimo dvou párů hůlek i lžíci pro “kdyby náhodou” a popijim tu teplou vodu. Troufám si ale říct, že vás stejně nejvíc zajímá to jak se jako Au-pair Evropanka dokážu dorozumět se svěřenýma čínskýma princeznama. Mluvím s nimi anglicky, stejně jako se zbytkem rodiny a lidmi, které jsem tady během posledního týdne a půl poznala. Kamarádka Heddi mě třeba vzala na můj oblíbený hot pot, ukázala mi kouzlo karaoke budek a viděla jsem taky přístav. Trošku jsem si přišla jako bych byla zpátky v Dánsku.

Západ slunce v čínském Shenzhenu.
Sedíme u vody, zatímco sledujeme do růžova se zbarvující oblohu, a já na přání pouštím písničky od holky jménem Dua Lipa. Částečně bych se i dala oblafnout, ale to bych nesměla být obklopená mrakodrapy a pohádkovým výhledem na protější Hong Kong. A samozřejmě, čínština. Ještě mám co dohánět. Jen vtipkuju. Samozřejmě…

Bubble tea je moje srdcovka. Však jsem o něm psala i pár let zpátky. Na fotce s Heddi.

Hot Pot. Moje asi nejoblíbenější čínské jídlo. Před odjezdem jsem jednu Hot Pot party pořádala i v Praze..

Karaoke jede v Číně ve velkém stylu. Karaoke budky tak mohu jedině doporučit 🙂
Ten největší hnací motor?
Moje mamka mi říká, že to prý mám po ní. Vrhat se do věcí po hlavě, aniž bych se nějak nechala vykolejit názory ostatních. Každý z “mimo čínských” lidí tady totiž má svůj příběh a ačkoliv se v mnoha faktorech může lišit, to jedno máme společné – lásku k Asii. To byl ostatně asi ten největší “hnací motor” mého rozhodnutí stejně jako moje aktuální pracovní podmínky, které mi umožňují pracovat odkudkoliv na světě.

Tuhle budovu jsem vám už ukazovala na Instastories. Gigantické nádráží, které prý patří mezi ty místní “menší” 😀
Čína je úplně jiný svět
A to doslova. Nejvíc mě ale překvapilo to, jak je tady všechno skvěle zorganizované a ať už z to může místní režim nebo jenom mentalita – od Číňanů se máme rozhodně ještě co učit. Třeba co se týče bezpečnosti a zdraví dětí ve školce. Ty tu totiž každé ráno před příchodem kontrolují, jestli nemají teplotu nebo třeba příznaky angíny. Jeden nemocný prcek totiž může nakazit deset dalších, což pro mnoho rodičů přestavuje hotovou katastrofu. Většina dětí má totiž po škole další aktivity, o které je rodiče nechtějí připravit.

Jiný svět. Doslova. Dokonce i Pizza se tady konzumuje v rukavicích… Tahle navíc byla s durianem 😀 Místní pochoutka!

Coca-Cola s vlákninou? Yes please!
Místní školství a růže
Když jsem poprvé viděla rozvrh svých holek, nedokázala jsem si představit jak tohle ty dvě malé princezny mohou zvládat. Připravovala jsem se na ty nejhorší scénáře jako třeba to, že mi budou odmlouvat, a že je budu muset nutit dělat domácí úkoly. Realita byla a zatím je úplně jiná a holky dokonce i vědí, kdy je čas na co. Uvidíme ale, jak se tohle celé bude vyvíjet až na ně za týden budu úplně sama. Prozatím mám totiž ještě po ruce svojí host-mom, která dbá na to bych věděla co a jak. Minulý týden mi třeba ukazovala, jak mám mýt holkám vlasy, což mi přišlo už trošku moc. Stejně tak jako “tutoriál” na dva culíky. Ještě ale neví s kým mají tu čest, a že teď moj ségra doma truchlí, protože ji nemá kdo česat. Je to sranda, stejně jako komunikace s řidiči, který nemluví anglicky a který mi posílají emoji růží. To ze mě asi oficiálně dělá růži, teda českou růži v Číně.
Aktuálně si vůbec nedokážu představit, jestli bych tu chtěla zůstat déle než půl roku. Moje pocity se totiž stále střídají a tak se aktuálně radši snažím moc neplánovat. Užívat si “teď momentů”, pít to nejlepší Bubble tea a vstřebávat místní kulturu. Jo, a taky se seznamovat se stejnými dobrodruhy jako jsem já. Jeden totiž nikdy neví….
Tak zase příště, ‘
Lenny ♥

Au-pair v Číně s LoveAupair
Au-pair v Číně: nejčastější otázky a odpovědi
Na Instagram a Facebook mi teď chodí dost zpráv, které mají jedno společné. Většinou se totiž ptáte na agenturu, co mne k tomu vedlo a jak to vůbec funguje. Takže Au-pair v Číně se může stát kdokoliv, kdo splňuje dané podmínky. Tou asi nejdůležitější pro práci “velké ségry” je angličtina. Nejlépe na vysoké komunikativní úrovni (C1) a neztratíte se tady ani s praxí s hlídáním či vysokoškolským diplomem. Vzdělání je totiž pro dnešní čínskou společnost číslo jedna a sama bych řekla, že čím lépe na tom jste tím lepší rodinu vám Agentura nabídne. Co je třeba k práci Au-pair v Číně dál? Kromě financí potřebných do začátku (pojištění, vízum, letenky…) je to i čistý trestní rejstřík a výsledky lékařského vyšetření v AJ. Počítejte ale s tím, že tu nevyděláte miliony. Tím největším benefitem je pak nepochybně možné studium Mandarinšťiny a celkové poznávání místní kultury. O samotném procesu se ale rozpíšu v jednom z dalších postů 🙂
♥ Nezapomeňte mne také sledovat na Instagramu, kam přidávám střípky a videa z aktuálního dění ♥
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.