
Vítejte ve Florencii. Největším městem v toskánském regionu…
Do Toskánska jsem se vydala se ségrou na takovou “dámskou” nebo spíš “sesterskou” jízdu. Vlastně ani nevím jak ten nápad vznikl. I když asi jo:) To takhle jednou sedíme v obýváku a mluvíme o tom, jak bychom měly ještě někam jet dokud jsem ještě v Praze a dokud ségra nemá školu. Původně jsme zamýšlely návštěvu Stockholmu, ale nakonec zvítězila vidina slunné severní Itálie a města lásky – Florencie. Do ruky jsem si vzala diář a šlo se na to. O pár minut později už bookujeme jízdenky (jely jsme tam Flixbusem) a plánovací proces začíná. V knihovně ségra půjčila snad asi 7 různých průvodců , já vybrala hotel a den D byl tady….
Cesta autobusem byla celkem v pohodě a dala se přežít. Z pražského Florence jsme nejprve jely spojem do Mnichova, kde jsme poté měly cca 3 hodinovou “layover” a odkud jsme pak pokračovaly směr Florencie. Do samotné Florencie nás Flixbus dovezl něco kolem 6:00 (na cestě jsme byly od deseti večer, noční autobusy doporučuji všemi deseti:) a odtud jsme si to namířily rovnou do města jenž se pyšní titulem UNESCO. A není se také divit tomu proč. Florencie totiž nabízí historické poklady, kostely a další stavby, jež psaly kulturní dějiny. V žádném jiném městě na světě tak nenajdete tak jedinečné výtvory lidské kreativity jako je tomu právě ve Florencii. Pokud vás navíc tlačí čas a zároveň nechcete nic vynechat, můžete se řídit mým výběrem těch opravdu největších florentských míst.
Místa, která jsme během víkendu navštívily a která si musíte připsat na svůj cestovatelský seznam:

Battistero San Giovanni
Battistero San Giovanni je jedna z nejvýznamnějších staveb románského stylu, kterou ve Florencii najdete. Toto baptisterium navíc poznáte podle slavných bronzových dveří, které jsou dílem Pisana a Ghibertiho. Věděli jste třeba, že se tu až do 19.století křtili všichni rodilí Florenťané?

Duomo Santa Maria del Fiore
Duomo Santa Maria del Fiore je čtvrtý největší kostel v Evropě, jenž se pyšní střechou ve tvaru kopule která je zároveň takové poznávací znamení Florencie. Samotný Dóm je pak 53 metrů dlouhý, 38 metrů široký a včetně lucerny pak neuvěřitelných 114 metrů vysoký. V době jeho vzniku chtěli Florenťané vytvořit konkurenci pro sousední města Pisu a Sienu. no, co na to říct. Myslíte, že se jim to povedlo? Do Dómu určitě doporučujeme nakouknout i zevnitř – otevřeno tady mají každý den kromě neděle.

Giardino di Boboli
Giardino di Boboli – jedná se o nejslavnější italskou zahradu, odkud navíc budete mít možnost vidět Florencii v celé své kráse. Tahle barokní zahrada z 16. století je opravdový skvost. Nechte se unést romantickou atmosférou zatímco se procházíte dlouhými alejemi, které jsou typickým znakem renesančního období. První neděle v měsíci je tady navíc vstup ZDARMA 🙂

Piazza della Signoria
Piazza della Signoria – politické centrum města a také místo, odkud byl do vyhnanství “poslán” spisovatel Dante Alighieri (ach, ta maturita :D). Svou dnešní podobu pak náměstí získalo v roce 1268 když guelfové zbořili domy poražených ghibellinů. Původně tu také bylo divadlo, jehož základy se našly pod slavným Palazzo Vecchio (to je ta nejstarší věž ve Florencii), před kterou naleznete u sochu slavného Davida.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio aneb most lásky nebo také most zlatníků. Je tady krásný výhled a večer tu vyhrávají místní muzikanti. Sem prostě musíte.

Galleria degli Uffizi
Galleria degli Uffizi – ať už patříte mezi milovníky umění nebo ne, jak by řekla moje ségra – byl by hřích sem nejít, když sem jezdí turisté až z Asie. A také že jo. V galerii Uffizi můžete vidět třeba slavný obraz “Zrození Venuše” či “Jaro” od Sandra Botticellio či obraz “Zvěstování” od “Leonarda da Vinciho. Většina průvodců také stresuje, že je třeba si lístek koupit předem. My jsme se ségrou lístek dopředu nekupovaly a do Galerie se dostaly rovnou během asi 10 minut 🙂 Jo, a stálo to za to.

Socha Davida
Michellangelův David
Socha, kterou snad všichni znáte (a pokud ne, tak jste v hodinách dějepisu asi nedávali pozor). David je dále popisován jako “atraktivní” muž a pyšnit se může také titulem nejslavnější sochy v dějinách umění. Tak, teď ho jen oživit…
Doprava ve Florencii
Všichni co kdy zažili italský systém veřejné dopravy potvrdí – jistota kdy autobus přijede vlastně neexistuje. Nebo spíš si všechno jezdí tak jak chce. Teda až na tramvaje a vlaky, které jezdí celkem na čas. Každopádně – lístek na MHD si můžete koupit v automatech či trafikách (pozor, tam neberou karty) a jeden 1,5 hodinový vás vyjde na krásných 1,5 euro.
tip: Doporučuji si jich rovnou koupit třeba 5, ať pak máte klid 🙂

Giardino di Boboli
Všude na vás dýchá historie
Pokud patříte mezi ty, jenž dokáží ocenit historii a pohled na Eiffelovku ve vás vyvolá pocit štěstí – budete ve svém živlu. Fakt. Už jenom samotné pochodování uličkami Florencie by stačilo k tomu, abych mohla o pár hodin později odjet a na město měla ty nejkrásnější vzpomínky. Pokud se navíc po městě lásky touláte s někým blízkým, máte vyhráno (všudypřítomné zamilované páry by zajisté moje tvrzení potvrdili, haha). Svoje si ale užijete i pokud se do města lásky vydáte se svým sourozencem stejně jako já, či sem na výlet pozvete rodiče.

Toulat se uličkami Florencie? Proč ne?
Florencie – destinace pro všechny
Ať už jste fanoušci vína, milovníci pizzy a gelata jako my dvě se ségrou nebo snad samouci Italštiny. Tady si každý přijde na své a je úplně jedno, kdy sem přijedete. I když ne tak úplně. V letních měsících je tady totiž strašné vedro – pokud tedy zrovna nemusíte tropy, vydejte se sem v období jara či podzimu. Další výhoda Florencie je její geografická poloha – jen kousek odtud se totiž dostanete do nedaleko vzdálené Boloně, Pisy či dalších toskánských měst. Jako dopravu pak opět doporučuji Flixbus, se kterým vás zpáteční jízdenka do Boloně vyjde na něco málo kolem 300 korun, což je fajn 🙂 O samotné Boloni bych se ale ráda rozepsala v jednom z dalších článků – stejně tak jako o místech ve Florencii, kde ve městě naleznete to nejlepší gelato. Pokračování teda příště ♥
Lenny ♥
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.