
Uprostřed dubna jsme s Andy vydaly na jednodenní výlet do švédského města Malmö
V dnešním postu bych se s vámi ráda podělil o své postřehy a tipy z návštěvy švédského Malma, jehož návštěva proběhla opět tak trochu “spontánně”. Nikdy předtím jsem ve Švédsku ani v Malmu nebyla, a tak když jsem tu zrovna měla svojí další pražskou delegaci, volba padla právě na Malmö. A to hned z několika důvodů…

Most Øresund. Spojník mezi Kodaní a Malmem.
Z Kodaně v Malmu za méně než hodinu
Malmo se nachází v těsná blízkosti Kodaně a obě tyto města spojuje jeden z nejdelších mostů Øresund, který je už sám o sobě celkem zajímavou atrakcí. Z hlavního kodaňského nádraží Kobenhavn H se do centra Malma dostanete vlakem za ani ne 40 minut a zpáteční jízdenka Vás výjde na něco kolem 140 DKK (spolubydlící nám doporučili koupit family ticket, která je výhodnější). Most Øresund si samozřejmě můžete projet i autem – připravte si ale peněženky, jelikož je cena za jednu cestu 50 euro za auto. Jaký je rozdíl mezi Kodaní a Malmö? Jestli vůbec nějaký?

Vlak je ta nejrychlejší možnost jak se z Kodaně do švédského města Malmö dostat..
Hned po příjezdu nás přivítal vítr, který nám “doslova” málem odfoukl naše cenné hlavy (35km/h) a také typický mořský vzduch. My se ale jen tak nevzdaly a odhodlaně jsme tak zahájily naše dobrodružství v tomhle “pidi” městěčku. Malmo je totiž relativně malé a počet obyvatel se tu pohybuje kolem tří set tisíc. Na procházku skrz ty nejdůležitější “místečka” vám tak bude stačit jeden den nebo i 5-6 hodin. Pakliže patříte mezi fanoušky do umění, zůstaňte tu přes noc v jednom ze zdejších hostelů – jedna z mých kamarádek o tom nemůže přestat mluvit. Hostely jsou tady totiž úplně na jiné úrovni než je tomu u nás v Česku..

Pohled na hladinu moře má velmi uklidňující účinky. Jsem v tom sama, nebo to máte taky tak? V pozadí “nejvyšší” budova ve Švédsku.
Protože miluji skandinávské pláže..
Jako první jsme se v Malmö rozhodly prozkoumat místní pláž, jejíž vzdálenost jsme odhadovaly nejen podle google maps, ale také podle sílícího se větru. Pláže tu jsou většinou písčité, s příměsí malých kamínků a plné mol, kam se chodí Švédové otužovat během celého roku. Na pláži zelené Ribersborgstranden jsme strávily něco kolem hodiny a půl – prostě se jen tak procházely, nechaly se “ovývat” severským větříkem a užívaly si tu krásnou atmosféru. Zaujaly nás tu i místní “lázně”, kde lidé vyhřátí ze sauny skáčou rovnou do ledové vody – v budoucnu něco, co chci zkusit než své skandinávské královstí nadobro opustím. Zpátky ale k tomu, co musíte v Malmo vidět..
Nejvyšší budova ve Švédsku
Jedno z míst, které v Malmö musíte rozhodně navštívit je obytná čtvrť Vastra Hamnen v bývalém západním přístavě, kde můžete vidět “točící” se budovu HSB, která je také nazývána jednou z nejhezčích staveb v celém Švédsku. Mimo to si aktuálně také drží titul nejvyšší budovy Švědska (190 metrů, 2018). Rozhlednu tu ale nehledejte, veřejnost sem má přístup bohužel je pár dní během roku :/ I tak si ale “Město Zítřků” užít a myslet třeba i na to, že je to první čtvrť která je uhlíkově neutrální. Švédové si totiž dost potrpí na ekologii – v Malmu mají třeba speciální systém, který jim umožňuje skladovat solární energii během letních měsíců, kterou pak používají během zimy. Další důležitý energetický zdroj je v Malmö pak vítr (překvapivě).
Hned vedle dále naleznete i Malmö Beach Area, což je nově vybudovaný komplex plný restaurací, mol a vůbec takové místečko plné inspirace. Osobně doporučuji ochutnat zmrzlinu ve zdejší kavárně Mamo Gelato, která fakt stojí za to (samozřejmě i cenově, haha). S takovou dobrotou v ruce ten výhled nabírá na úplně jiné obrátky.. Jo, a během letních měsíců tady probíhají i taneční kurzy salsy!

Trasa od vlakového nádraží k Turning Torso. Zdroj: google maps
Jak se dostat k HSB Turning Torso z vlakového nádraží
1) Autobusem
Ke stavbě vás během 7 minut doveze linka městské hromadné dopravy číslo 2 vedoucí z Malmö Centralstation na stanici Malmö Turning Torso. Zbytek vzdálenosti v podobě 2 minut (cca 200) metrů už budete ale muset zvlánout po svých. Autobus je skvělý hlavně během zimních měsíců a doporučuji mít připravenou také hotovost SEK 🙂
2) Pěšky cca 2,1 km / na kole
Což reálně v průměru zabere nějakých těch 25 minut svižné chůze, hodinu když se budete kochat okolím a sem tam se zastavíte udělat nějaký ten hezký snímek. Skvělou možností, alespoň tedy pokud to počasí dovolí je i půjčit si kolo (všechno tady skoro funguje skrz smartphony) a cel pobřeží si následně i projet. Nejen že ušetříte čas, ale navíc uděláte i něco pro své tělo.
PS: Mapa pro představu je nahoře
Naše další kroky směřovaly do centra, kam jsme od pláže pochodovaly po svých něco kolem dvaceti minut. Dostaly jsme se tak na Stortorget (Velké Náměstí), odkud jsme směřovaly s davem skrz hlavní třídu a mimo to také navštívily Kungsparken, z venku viděly městskou knihovnu a pár dalších budov, které prý musíte v Malmu vidět (ale které vám asi nic moc neřeknou, když nejste architekti, žejo) jako je zdejší Opera a různé kostely. Malmö je ale také ráj pro nadšence do moderního uměné – za zmíňku tak stojí třeba Malmö Konsthall, Moderna Museum Malmö nebo třeba Malmö Konstmuseum.

Malmö je samo o sobě velmi čisté jde vidět, že si tu obyvatelné na pověsti “zeleného” města dávají záležet.
Bezpečnos v Malmö & čtvrti kam v noci rozhodně nechodit
Dobře, možná že vám tento výrok může zdát poněkud přestřelený, nicméně se tady v Malmö nemáte opravdu čeho bát. Česká média vás mohou částečně vystrašit aktuálním množstvím utečenců neboli “uprchlíků” chcete-li, nicméně osobně s tím žádné negativní zkušenosti nemám. Samozřejmě to ale neznamená, že vám doporučuji se vyskytovat ve čtvrtích jako Möllevången, Rosengård či Lindängen během nočních hodin (tyhle oblasti totiž patří mezi ty s největší kriminalitou). Pakliže jste ale na stejné vlně jako já a vyhledávání konfliktů není váš koníček, není se třeba čeho bát ani tam 🙂

Malmö je ideální destinace na jednodenní výlet.
Gastronomické finále? Pokud teď čekáte, že vám tu doporučím zajímavé “bistra” a “restaurace” v Malmu, asi Vás zklamu. Tou dobou jsem už totiž pomalu “nabíhala” na svoje IIFYM stravování a také nechtěla moc utrácet, jelikož mě v květnu čeká “holčičí” výlet do Barcelony. I tak jsme si tu ale s Andy neodpustily kebab, který byl takový průměrný (Malmö je prý město falafelu – to kvůli množství uprchlíků) a já si zpáteční cestu zpříjemnila se salted caramel latté v ruce.
Jeden den na návštěvu Malmö úplně stačí
Zpátky do Kodaně jsme se tak vracely kolem sedmé. Celkově jsme tak v Malmö pobyly skoro 7 hodin a nutno říct, že nám to úplně stačilo. Pokud se chystáte do Kodaně, určitě bych tenhle “výlet” doporučila – a to nejen kvůli jednoduché dostupnosti ale především kvůli mostu Oresund, který mne osobně fakt dostal a já stále nechápu, jak něco takového mohlo vzniknout…
Co říkáte na fotky? A chtěli byste navštívit Malmö?
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.