Studium v zahraničí je jedna z věcí, která s mým životem zamávala asi nejvíce. Ať už se to týká nových zážitků, lidí nebo také samotného studia vysoké školy v zahraničí. V dnešním postu bych tak chtěla shrnout takové ty užitečné informace spojené se vším možným a také mojí zkušenost s agenturou Czech-Us. Takže ať už hledáte informace o studiu jazyků v zahraničí nebo třeba nějaké stipendium pro studium, dnešní článek je jako na míru psaný právě pro Vás.
Studovat VŠ v zahraničí nebo se vydat naučit jazyk?
Pro začátek bych chtěla začít s tím, jestli plánujete v zahraničí studovat obor jako takový nebo se za hranice plánujete vydat naučit se nový jazyk. Mezi studiem jazyků v zahraničí a studium vysoké jako takové je totiž celkem rozdíl a není tak překvapující, že se většina “odvážlivců” nejdříve vydá právě na jazykový pobyt. Hodně mých kamarádek se vydalo studovat do zahraničí s EF a jedna pro ně dokonce v jedné z jejich španělských škol i pracovala. Co se týče studia v zahraničí jako takového, byla jsem v tom úplně sama. I když vlastně až tolik ne, o kamarádce A. díky které jsem se rozhodla poslat své “jediné” přihlášky na vysokou jsem už psala třeba v tomhle postu. Jak se tedy správně rozhodnout, jaký obor v zahraničí studovat?
Jak vybrat ten správný obor?
Podle mne byste jako první měli zvážit nejenom vaše zájmy, ale také prosperitu daného oboru. Dopředu vám ale na druhou stranu musí být jasné, že třeba studium medicíny či hudby v zahraničí bude mnohem náročnější než třeba studium jazyků v zahraničí. Všechno ale nakonec záleží na vás a především potom na vašem motivačním dopise, který bývá součástí většiny přihlášek na vysoké školy v zahraničí.
Erasmus ebo studium v zahraničí?
Co když si ale nejste jisti tím, jestli je studium v zahraničí to pravé pro vás? V tom případě bych raději zvolila studovat doma a vydat se třeba jen na roční studium v zahraničí v rámci Erasmu nebo jiných podobných programů. Erasmus je podle mne totiž skvělá šance, jak tyto dvě věci propojit – nemusíte opustit svoje “zázemí” protože znáte datum svého návratu. Hodně studentů se studovat do zahraničí vydává také až na postgraduální neboli magisterské studium. Podle mne to též docela dává smysl, protože po absolvování bakaláře už má většina lidí představu o tom, jakým směrem se chtějí vydat. No, a když vůbec nevíte co a jak, doporučuji navštívit třeba veletrh studia v zahraničí.
Veletrhy nejsou vůbec nuda
Tuším že se podobné veletrhy konají alespoň jednou za rok v každém z větších měst jako je třeba Praha či Brno. Veletrh je tak místo, kde můžete potkat nejen studenty ze zahraničních univerzit ale také zástupce agentur jako třeba Czech Us agenturu se kterou jsem do Dánska jela i já či Intact – studium v zahraničí. Díky veletrhu se tak můžete mnohem snadněji rozhodnout, jaký obor či země je pro vás to nejlepší řešení. Dozvíte se tu také třeba i to, v jakých zemích můžete jako občan Evropské unie studovat zdarma a v jakých zemích naopak platíte školné.
Například ačkoliv studium v Anglii může být díky angličtině velmi lukrativní, co hodně potencionálních zájemců je právě placení školného, které se pohybuje v řádkách sto tisíců českých korun. Je to také jeden z důvodů, proč si většina studentů žádá o tzv. studijní půjčky, které začnou splácet až po skončení studia. Na druhou stranu jsou tady ale i státy, kde se školné na vysoké škole neplatí nebo je srovnatelné s tím českým. Například Dánsko, Švédsko či celkem rozumné školné na Holandských univerzitách.
Většina vysokých škol tu navíc nabízí možnost studovat v angličtině a získat tu můžete také studijní stipendium neboli SU. K tomu se ale většina studentů vypracuje postupně, nic totiž není hned. Snaha ale stojí za to, jelikož vám dnes jen tak někdo 21 tisíc opravdu nedá. Jaké další stipendium na studium v zahraničí lze získat? V ČR je spousta organizací, které tuto možnost nabízí – většinou se jedná o podporování opravdových talentů v oboru. Těm ostatním spolu se mnou tak nezbývá nic jiného, než makat, makat a šetřit.
Praktické tipy na konec
Na závěr dnešního postu bych pro vás chtěla shrnout takové ty praktické věci. Třeba to, proč si před odjezdem vyřídit různá potvrzení o studiu v zahraničí a následně si nechat uznat dané studium od MŠMT – třeba kvůli pojištění. Nebo také to, že se určitě nebojte si pohrát s motivačním dopisem protože to je to, co při hlášení se na zahraniční univerzitu hraje největší roli. Nebojte se vlastně vůbec ničeho, protože to všechno potom bude stát za to. Studium hudby v zahraničí, nebo studium v angličtiny v zahraničí? To už je na vás. Ať už je to jen na pár semestrů či pár týdnů, je to neuvěřitelná zkušenost. Tak snad jsem vám alespoň trošku dodala odvahu nebo pomohla 🙂 Pokud máte otázky, určitě mi napište – moc ráda vám odpovím ..
Mějte se krásně, L♥
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.