
Taková naše typická snídaně. Už jen ty barvy mluví sami za sebe, nemyslíte?
Dieta. Jakmile se tohle slovo někde objeví, vždycky vzbudí moji pozornost. Už dávno ale nejsem natolik naivní, abych věřila všelijakým kouzelným a nejúčinnějším praktikám, jak zhubnout. To, aby jednou člověk jedl celý den jen ananas, pak aby celý den přežíval jen na salátech, a nakonec se to stejně všechno vrátí zpátky. Asi nemá cenu psát, že nejúčinnější způsob, jak docílit postavy snů je žít „zdravě“, sportovat, a hlavně být v duševní rovnováze. Za sebe rozhodně říkám, že by vás jídlo nemělo v ničem omezovat – jako když vás někdo pozve na večeři a vy řešíte, jestli se daný den vejdete do vašich makroživin nebo raději zůstanete doma.
Jídlo by vás tak nemělo omezovat, ale zároveň byste měli znát své limity. Ostatně jako se vším.
V neděli jsem se vrátila z dovolené ve Španělsku. Dovolené, kterou jsem si neskutečně užila a snad poprvé v životě se nemusela zahalovat do šátků a ručníků. Možná že ten pocit znáte a možná že i vy patříte mezi ty, které teď kvůli svým obavám nedají z ruky jednodílné plavky. Říká se, že život je dost krátký na to řešit to, jak vypadáte. Na stranu druhou je ale dost dlouhý na to, abyste se i vy mohli vypracovat k postavě snů a k tomu, abyste si dokázali vychutnat páteční drink s kamarádkami nebo zmrzlinu bez výčitků a starostí, kolik kalorií že jste to právě zdolali.
Letos jsem to celé pojmula trošku jinak a řekla bych, že se za svůj dovolenkový jídelníček vůbec nemusím stydět. Ba naopak. Konečně jsem si mohla vyzkoušet, jaké to je být týden bez masa a musím dodat, že jsem přežila. Jo a nejenom já. Svojí středomořskou dietu jsem tak zdokumentovala prostřednictvím fotek a vy tak můžete vidět, že i na dovolené se dá jíst zdravě. Samozřejmě se ale nechci zase tolik chvástat, jelikož jsme si sem tam dopřály i nějakou tu zmrzlinu nebo bublinky (víno ale k vaření patří, nebo ne?). Bez něj by to nějak nebylo ono..

Mušle patří mezi moje nejoblíbenější plody moře. Jsou navíc super jednoduché na přípravu a obsahují také hodně železa a proteinu..

Plněná pasta s čerstvým špenátem, houbami a lososem, který nám zbyl z předchozího dne. Vše jsem si vařily sami..
Do obchodu jsme tak co druhý den chodily pro čerstvé plody moře, ovoce a zeleninu. Na našem jídelním stolu tak nechyběly slávky (víte, jak uvařit mušle? Ne? Brzy vám to na blogu prozradí..), krevety a také jsem celkem třikrát (ano prosím, pokud i vy znáte někoho, kdo je závislý na konzumaci suši tak mne jistě pochopíte) válela rolky a tvořila suši. To šlo ale díky vynikajícím ingrediencím úplně samo – stejně jako následná konzumace.

Příprava krevet také není vůbec nijak složitá a konečně vím, jak na to. Česnek, olivový olej a troška citrónu a soli. Žádná věda. Můžu mít svatbu sama se sebou ? Prosím!

Jelikož jsem profláklá svými sushi skills, ani ve Španělsku jsem se jeho přípravě nevyhla. Ten losos byl úžasně jemný..
Sladkosti jsem během dovolené vyměnila za starou klasiku – ovoce a zeleninu. Kdo by také odolal španělským broskvím nebo melounům – nejenže skvěle chutnají ale také parádně osvěží. Hodně jsme také vařily se špenátem (aby taky ne když cca 300 g pořídíte za jedno euro) a nechybělo ani avokádo a všelijaká semínka. Klasické mléko jsme na týden nahradily tím mandlovým (litr za jedno euro) a musím říct, že jsem si na něm asi vybudovala závislost – no, stejně jako na plodech moře. Cena mušlí je ve Španělsku neco kolem tří eur za kilo u těch velkých a jedno euro za kilo menších. Krevety a lososa seženete ve španělských marketech za cenu kolem 9-10 euro za kilo. Prostě sen.

Odměna ve formě zmrzliny. Žijeme jen jednou, nebo ne ?
Miluju jídlo. Vaření z čerstvých a lokálních surovin a užívání si nevšedních ingrediencí, ke kterým se tolik nedostanu. Pro někoho by mohla být příprava a chystání „krabiček“ na pláž ztrátou času. To už je ale každého věc. Ty nejfotogeničtější pokrmy pak můžete vidět v tomhle článku. Focení jídla je totiž další věc, na které nekompromisně ujíždím. Zachytit ten perfektní moment, než se to všechno zamíchá na talíři nebo než se samotné talíře stanou poloprázdnými. Nebo prázdnými jako když vařím já. Občas je fajn mít blog. Třeba jako teď… To potom nemusíte desetkrát vyprávět co že jste to jedli a vařili.

Návštěva Španělska se ale samozřejmě nemohla obejít bez návštěvy “Churrerie”, kde jsme si ke snídani dali tradiční churros – smažené testíčko, které se jí s cukrem nebo čokoládou. Tedy žádná Dieta. Kalorická bomba kterou musí každý ve Španělsku vyzkoušet !
Moc se mi líbí, jak jsi dovolenou ve Španělsku, co se jídla týče, pojala :). Já se vždycky snažím stravovat na dovolených hlavně tak, abych ochutnala co nejvíce u nás nedostupných potravin a abych vyzkoušela něco nového – jak máš tady ty: plody moře, mušle, krevety miluju. Přijde mi zbytečné, se během dovolené v zahraničí cpát vším co se doma jí běžně, nebo je v Česku běžně dostupné. Samozřejmě, že si taky dám zmrzlinu, nebo tak, jak říkáš, žijeme jen jednou a myslím si, že když někdo jí zdravě většinu svého času, tak ho nějaká zmrzlina během týdenní dovolené nezabije :D. Tvůj jídelníček se mi vážně moc líbí, hned jsem na to všechno dostala chuť.
Těším se na články o přípravě mušlí :).
Maris Novotná